maxresdefault

Historia Jazzu

W tej zakładce znajdziesz informacje na temat historii jazzu, muzyków jazzowych jak i wyjaśnienie terminologii obecnej w tym gatunku muzycznym.

Co to jest improwizacja?

Improwizacja jest podstawą jazzu. Polega na spontanicznym tworzeniu muzyki. Mówiąc kolokwialnie jest to tak zwane granie na ,,gorąco”. Każdy standard jazzowy ma swoją formę – składa się z głównego tematu oraz z danych akordów jazzowych, które to są podstawą tegoż utworu. Po zagraniu tematu muzycy przechodzą do improwizacji, opartej właśnie na tych akordach obecnych w formie. Jazz jest piękną muzyką, gdyż pozwala muzykom na uzewnętrznienie ich emocji, które im towarzyszą w danym standardzie. Można rzec, że jazz to tak naprawdę muzyka pełna indywidualności i nieprzewidywalności. Każde wykonanie jest inne – zawsze zaskakuje inaczej.

John Coltrane – legenda jazzu

John William Coltrane (ur. 23 września 1926 w Hamlet, Karolina Północna, zm. 17 lipca 1967 w Huntington, Long Island) – amerykański saksofonista, flecista i klarnecista jazzowy. Mąż pianistki Alice Coltrane i ojciec saksofonisty Raviego Coltrane’a.
Dorastał w High Point, skąd przeprowadził się do Filadelfii. Studiował w Ornstein School of Music do 1945, kiedy to otrzymał powołanie do jednostki wojskowej stacjonującej na Hawajach. Po zakończeniu służby poświęcił się bez reszty swojej pasji muzycznej, grając w różnych zespołach (m.in. Jimmy’ego Heatha, Howarda McGhee i Dizzy’ego Gillespiego). Z tym ostatnim w 1949 nagrał swoją pierwszą płytę. Przez dwa lata był muzykiem w septecie Johnny’ego Hodgesa, a w 1955 został zaproszony do współpracy z kwintetem Milesa Davisa, w którym udoskonalił swój warsztat muzyczny. Wkrótce rozpoczął współpracę z Theloniousem Monkiem, a ponowna kooperacja z Milesem zaowocowała nagraniem jednej z najwybitniejszych płyt w historii jazzu Kind of Blue (1959). W maju 1960 zadebiutował jego słynny zespół z pianistą McCoy Tynerem oraz perkusistą Elvinem Jonesem, do którego w 1961 dołączył basista Jimmy Garrison. Lata sześćdziesiąte to czas największych triumfów Coltrane’a. W jego muzyce słychać było eksperymenty brzmieniowe oraz charakterystyczną atonalność, która do dziś inspiruje kolejne pokolenia muzyków. Coltrane należy do prekursorów free jazzu, do kanonu którego należą nagrane przez niego płyty: A Love Supreme i Ascension.
Zmarł na raka wątroby 17 lipca 1967 w Huntington, Long Island.

Strona poświęcona muzyce jazzowej.